Pehlivanköy

Pehlivanköy

Pehlivanköy, diğer ismi Pavli, Kırklareli ilinin bir ilçesidir. İl merkezine 62 kilometre uzaklıktadır.

Deniz seviyesinden 25 metre yüksekliktedir. 5.000 civarında nüfusu olan (ilçe merkezinin köyler hariç nüfusu 2.063 olup, ilçe merkezinde 1.040 erkek 1.023 kadın bulunmaktadır.

Bu ilçe 1970’li yıllardan beridir göç vermektedir.

Ergene Nehri ilçenin içinden geçtiği için, nehirdeki kirlilik ilçeye zarar vermektedir. 1910 yılından itibaren her sene 18 Eylül’ de başlayan ve 5 gün süren “Pavli Panayırı” aralıksız düzenlenmektedir.

Pehlivanköy

Halk arasında “Sonbahar Panayırı”, ”Pomak Bayramı” gibi isimler de alır. Demiryolu ulaşımı olan ilçede Fransızlarca 1889 yılında inşa edilen târihî gar binası bulunmaktadır.

Pehlivanköy’ ün Tarihi

Pehlivanköy’de ilk yaşayanlar M.Ö. 700 yıllarında Ergene Nehri kıyılarına yerleşmiş olan Traklardı.

M.Ö. 335 yıllarında Makedonyalılar topraklara sahip olmuştu. Pavli’nin aslı Pavula’dır ve bu isim de Hristiyan azizlerden Aziz Pavulos’tan gelmektedir.

46 yılında Roma topraklarına geçen bölge, daha sonra Bizans topraklarında yer almıştır.

Yerleşimin adıyla ilgili olarak bir başka iddiaya göre 8. yüzyılın ortalarında dönemin Bizans İmparatoru Anadolu’da Sivas – Malatya arasında yaşayan ve kendisine zorluk çıkaran Pavlikan aşiretini bu bölgeye getirmiş ve bölge adını bu aşiretten almıştır.

Pehlivanköy’ ün Osmanlı Tarihi

Osmanlı Devri
1363 yılında Hacı İlbey ve Evrenos Paşa yöreyi fethedip, Osmanlı Devleti sınırları içine soktu.

Osmanlı döneminde de topraklarda Bulgarlar yaşadı. 1829’da Osmanlı – Rus savaşında Edirne’yi işgal eden Rus birlikleri Pehlivanköy‘e de girmişlerdi.

Topraklar 1877-1878 “93 Harbi”nde de bir yıl Rus işgali altında kaldı. Ayestefanos Antlaşması ile kurulacak Bulgaristan Prensliği’nin bir parçası oldu.

Ancak bölgede kurulacak Rusya destekçisi bir devlete karşı çıkan İngilizler yüzünden imzalanan Berlin Antlaşması’nda Osmanlı topraklarına bırakıldı.

1864 itibarıyla Edirne vilayetinin Uzun Köy Kazâsina bağlı idi.

Daha sonraki yıllarda Lofça bölgesinden büyük göç aldı ve bölge halkının çoğunluğunu Pomak grupları oluşturdu. Pomakça daha geçmiş yıllara kadar geçerliliğini koruyan bir dil olarak kaldı.

Balkan Savaşları sırasında da bir yıllık işgal altında kaldı ancak Bulgarlardan geri alındı ve Pehlivanköy’de yaşayan Bulgarlar Osmanlı Devleti sınırları dışına çıkarılıp dışarıda kalan Pomaklar yöreye yerleştirildi.

I. Dünya Savaşı sonrasında da Yunanlar tarafından işgal altında kaldı. Yunan işgali de iki yıl sürdü. 9 Kasım da işgal sona erip Pehlivanköy, Türk toprakları arasına katıldı.

Pehlivanköy’ ün Cumhuriyet Dönemi

1935’ten 1941 arasında Trakya başmüfettişliği görevini üstlenen Kazım Dirik tarafından bölgeye çok yardım edildi. Halka hayvancılık konusunda eğitim sağladı, Macar mimarlar tarafından ilçedeki Atatürk Meydanı ve Mehmetçik parkı yaptırıldı ve halka spor malzemeleri sağladı.

Bir süre Babaeski‘ye bağlı bir bucak olan Pehlivanköy 1957’de ilçe olmuştur.

1 Nisan 2016’da 750 kişilik Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi açıldı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile imzaladığı Geri Kabul Antlaşması sonucu Yunanistan’ın Midilli adasındaki göçmenlerin bir kısmı önce İzmir’in Dikili ilçesine, oradan da Pehlivanköy’e getirildiler.

Pehlivanköy’ ün Tarihi Yerleri ve Önemli Günleri

Akarca Köprüsü: Uzunköprü-Pehlivanköy-Edirne yolu üzerinde, Pehlivanköy’e Uzunköprü tarafından girişte bulunan Ergene Nehri üzerinde bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde 16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Rivayete göre köprünün orta kemeri bir türlü düzgün yapılmamıştır. Usta birinin kurban edilerek duvarın içine gömülmesi ile orta kemerin yerinde duracağını söyler.

İşçilere yemek taşıyan kadınlar arasından ertesi gün yemek getiren kadın öldürülücektir. O kadın da yeni doğum yapmış, çocuğunu emzirmekte olan bir annedir.

Ertesi gün kadın köprünün yerinde durması için kurban edilir ve kemer tamamlanır.

Ancak kadın bir cuma günü öldürüldüğü için her cuma ağlayan bir kadın sesi duyulduğu ve orta kemerden süt aktığı söylenmektedir. Köprünün adı Akarca da süt akmasından gelir.

Akarca sırtlarında eski bir kale olduğu söylenen taş kalıntıları vardır.

Pehlivanköy Camii: 1901-1902 yıllarında inşa edilen tarihi cami, Pehlivanköy ilçesi girişinde Ergene Mahallesinde bulunmaktadır.

TCDD İstasyonu : Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı (Pavli Panayırı): 18 – 22 Eylül arasında yapılan panayırda birçok eşya ve hayvan satışa sürülürken, eğlenceler de bulunmaktadır. 1910 yılında beri sürdürülmektedir.

Asırlık Meşe Ağacı: 100 yaş civarında olduğu söylenmektedir.

Ağaç, Kanal D’de yayınlanan Yaprak Dökümü dizisinin jeneriğinde ve son bölümünde yer alarak dizinin hayranları tarafından ziyaret akınına uğradı.

Dizinin yapımcılarının tarifi üzerine TCDD makinistleri tarafından yapımcılara önerilen ağaç, Pehlivanköy’ün Edirne tarafından girişinde bulunmaktadır.
6 Mayıs – Hıdrellez şenlikleri
9 Kasım – Pehlivanköy’ün kurtuluşu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ